Nurkowanie wrakowe

Miejsca wraków

Vis

Wrak jugosłowiańskiego parowca towarowego “Vis” o długości 79 m, który uderzył w minę w pobliżu wschodniego wybrzeża Istrii na przylądku Mašnjak, gdy płynął z Rijeki do Rašy 13 lutego 1946 r. Przeszedł całą wojnę jak okręt wojenny, wędrując po morzach świata, aby ostatecznie zatonąć w pobliżu swojego macierzystego portu. Chociaż statek zniknął pod powierzchnią w kilka minut po eksplozji miny, większość załogi przeżyła. Wrak znajduje się teraz zaledwie 400 metrów od wybrzeża.
Po zanurzeniu najwyższa część łodzi najpierw pojawia się w głębi – komin pokryty dużą liczbą sieci rybackich. Nadbudówka statku jest bardzo dobrze zachowana, z wyjątkiem drewnianych pokładów, które zgniły, dzięki czemu można łatwo dostać się do wnętrza statku. Wszystkie zewnętrzne części statku były mocno zarośnięte różnymi roślinami morskimi, które uniemożliwiają ich identyfikację. Duże ławice ryb, razem z wielkimi węgorzami, są obecnie powszechne, zwłaszcza wewnątrz statku.

Wrak techniczny
Głębokość 45 – 60 m

Sigrid

Cypryjski statek towarowy zbudowany w 1952 r., O długości 72 metrów, zatonął w porcie Rijeka 15 stycznia 1977 r. Wrak statku jest specyficzny, ponieważ dziób został przecięty, a dziób podniesiony, aby go podnieść. Wrak jest bardzo dobrze zachowany i zadowoli zarówno początkujących, jak i zaawansowanych nurków, którzy bez problemu mogą przepłynąć przez wnętrze i zajrzeć np. Do kuchni.

Głębokość 19 – 38 m

Cesare Rossarol

Włoski okręt o długości 85 metrów, zbudowany w 1913 roku w Wenecji, po raz pierwszy wypłynął 15 sierpnia 1914 roku. 16 listopada 1918 roku, żeglując z Puli do Rijeki, mimo że kapitan oglądał mapę pól minowych, złapał jedną z min bokiem. Eksplozja rozerwała statek na pół. Część dziobu o długości około 50 metrów leży na głębokości 55 metrów odwrócona do góry nogami. Torpedy w ładowni można zobaczyć przez pęknięcie w kadłubie statku. Dobrze zachowana rufa o długości około 30 metrów leży prosto na dnie na płytszej głębokości.

Wrak techniczny
Głębokość 44 – 55 m

Lina

Wrak włoskiego parowca towarowego “Lina” o długości 70 m znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Cres, na przylądku Cres. Parowiec zatonął 14 stycznia 1914 roku, gdy załoga straciła orientację z powodu gęstej mgły podczas żeglugi po kanale, a następnie sztorm zepchnął ich na brzeg, gdzie zderzył się statek. Parowiec przez prawie ćwierć wieku przewoził towary z południowych Włoch do Anglii, a następnie węgiel z Cardiff.
Wrak leży na głębokości od 25 do 50 metrów na piaszczystym dnie. Podczas nurkowania od razu można zauważyć na dziobie dwie duże kotwice. Pokład jest bardzo zgniły, więc można wejść na dolny pokład i zobaczyć wnętrze statku. Z mostka kapitańskiego prawie nic nie zostało, bo boki były drewniane. Jednak metalowa część nadbudówki za mostem została dobrze zachowana i można stąd wejść do maszynowni. Ale uwaga – ze względu na strome zbocze jest głębokość około 40 metrów, która jest granicą nurkowania. Obok rufy znajduje się magazyn i maszt, na którym wiszą resztki sieci rybackich. Nurkując jeszcze dalej po pokładzie docieramy na samą rufę, gdzie głębokość wynosi już około 50 metrów. Na dnie zatoki tuż poniżej poziomu wody znajduje się wejście do ciekawej małej podwodnej jaskini z ławicami ryb.

Głębokość 25-50 m

Kalliope

Kalliope należał do kategorii statków towarowych klasy Liberty. Został zbudowany w niecały miesiąc w maju 1943 roku w North Carolina SB Co. i Wilmington N.C. Należący do nowojorskiej firmy Black Diamond SS Corporation, pływał na potrzeby armii amerykańskiej. Służył głównie jako statek transportowy. Po wojnie był oferowany do odsprzedaży. Już w 1946 roku został kupiony przez grecką firmę Panagos D. Patera z wyspy Chiosa i nadał mu nazwę z mitologii greckiej – KALLIOPÉ, Kalliopé po córce najwyższego boga Zeusa. Jednak Kalliope wędrował po morzach świata przez nieco ponad rok. Szlaki handlowe doprowadziły ją również do Adriatyku. Wypłynął pusty z Charleston do Rijeki i zatrzymał się na krótko w Ankonie. 19 grudnia 1947 roku popłynął na północ z Ankony wieczorem, by dotrzeć do Kvarneru o świcie 20 grudnia. Ponieważ pogoda była dobra, a morze spokojne, kapitan Mihali Mantszavrinos nie podążał za mapą nawigacyjną, zgodnie z którą popłynął do Rijeki. Oparł się na swojej wiedzy i doświadczeniu morskim. Był to jednak fatalny błąd, ponieważ Kvarner nie został jeszcze oczyszczony z min morskich, a wiele miejsc nadal było zaminowanych. Wszystkie statki pływające w tym rejonie musiały dokładnie podążać bezpieczną trasą nawigacyjną. Około siódmej Kalliope zbliżył się do Wielkiej Bramy w Kvarnerze. Podążając kursem w kierunku portu Rijeka, statek zbliżył się do wyspy Cres bardziej, niż było to dozwolone dla bezpieczeństwa. Kalliopé był prawie przy wyjściu z kanału, kiedy uderzył w minę o 7:40. Statek zaczął się wyraźnie przechylać na burtę, więc kapitan zarządził wodowanie łodzi ratunkowych, a załoga weszła na pokład i odbiła się od tonącego statku. W tym samym momencie rufowa część statku oderwała się i szybko zatonęła. Pozostała większość została zniesiona przez prąd na południe. Na szczęście w tej morskiej katastrofie zginęła niewielka liczba ofiar – zniknął „tylko” jeden grecki marynarz. Widoczność przeważnie doskonała, a prądy średnie.

Wrak techniczny
Głębokość 43 – 62 m

El Hawi Star

106-metrowy statek towarowy El Hawi zatonął w Arabii Saudyjskiej w 1982 roku, opuszczając port Rijeka. Niosła ładunek mahoniu i płytek. Następnie drewno mahoniowe pokryło całą zatokę po zatonięciu.
Na wraku najczęstszymi celami nurkowania są porządne śmigło i ogromna kotwica. Na mostku kapitańskim widać ster i kompas kapitana.

Głębokość 26 – 38 m

Baron Gautsch

Austro-węgierski parowiec pasażerski zbudowany w 1908 r. Zatonął w 1914 r. Po uderzeniu w minę. Przewoził rodziny oficerów austriackich na trasie Boka Kotorska – Mali Lošinj – Triest. W ramach przyspieszenia całej podróży kapitan próbował przekroczyć pole minowe, gdyż niedawno udało się to innemu statkowi transportowemu. Statek Miny uderzył w lewą burtę i parowiec zatonął w ciągu kilku minut. W katastrofie zginęła ponad połowa pasażerów, głównie kobiety i dzieci.

Głębokość 27 – 40 m